در این مقاله از وبلاگ فروشگاه چرم رادمن تمایز های چرم طبیعی و مصنوعی را میخوانیم.


روش های تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی چیست؟

تفاوت چرم طبیعی و مصنوعی در چیست و نحوه شناسایی چرم طبیعی و مصنوعی چگونه است؟

قطعا یکی از محصولاتی که هیچ زمانی از مد روز نمی افتند محصولات چرمی هستند . محصولات چرمی طبیعی همواره با طول عمر بالایی که دارند در هر زمانی از مد روز نمی افتند و زیبایی خود را تا سالیان سال حفظ میکنند . شیک بودن محصولات چرمی ما را جذب خودشان می‌کنند، اما گاهی اوقات نمی‌دانیم موقع خرید چگونه چرم اصل را از چرم مصنوعی یا تقلبی تشخیص دهیم. در اینجا 6 نکته برای تشخیص دادن آن‌ها خواهیم گفت.

بارها برای ما پیش آمده است که هنگام انتخاب محصول های چرمی مثل کیف پول چرم یا کفش های چرمی ، همیشه تردید داشتیم تا بررسی کنیم که آیا این کیف پول از چرم طبیعی است یا چرم مصنوعی ؟! با این حال، اکثر ما نمی‌دانیم چگونه تفاوت بین این دو ماده را تشخیص دهیم و فقط می‌توانیم طرح یا رنگ را انتخاب بکنیم، به طور خلاصه، تشخیص تفاوت بین یک محصول چرم طبیعی و یک محصول چرم مصنوعی  راحت نمیباشد و برای مردم تشخیص این که آیا یک محصول چرم واقعی است یا مصنوعی، دشوار است.

(جهت دیدن محصولات کیف چرمی و کیف پول چرمی روی کلمات آن کلیک کنید)

قطعا تشخیص چرم طبیعی و مصنوعی دشوار است با ما همراه باشید تا به شما یاد دهیم که به سادگی نحوه شناسایی چرم طبیعی از مصنوعی بدانید.

ابتدا، اجازه دهید به طور مختصر توضیح دهیم که هر کدام به خودی خود چه نوع ماده‌ای میباشند.

چرم طبیعی چیست؟

در واقع چرم طبیعی از پوست حیوانات گرفته شده و در پروسه ی دباغی پوست ، چرم آماده ی ساخت محصول چرمی میشود. چرم طبیعی انواع محتلفی دارد که طی پست های آینده به توضیح آن میپردازیم . چرم طبیعی به دلیل کیفیت خود و مزایایی دارد ، همواره دارای هواداران بسیاری بوده است.

مزایای چرم واقعی و اصلی چیست؟

ماده چرم اصل یک ماده طبیعی حیوانی میباشد. چرم ماده‌ای جاذب، تعریق ناپذیر و دارای انعطاف است، به همین دلیل در تمامی فصول سال قابلیت استفاده دارد. چرم طبیعی تحریکات ، تعریق و تکثیر قارچ‌ها و میکروب ها را کاهش می‌دهد، اگر از کفش‌های چرمی استفاده کنید، پاهایتان بوی کمتری میگیرد. کفش‌های چرمی طبیعی با اشکال مختلف پا سازگاری و قالب‌گیری بهتری دارند و این به این علت است که چرم اصل منعطف تر و کشسان‌تر از چرم مصنوعی میباشد. چرم در برابر آب مقاوم است و در هنگام باران می‌تواند ضد آب باشد و از نفوذ سرما و آب به داخل کفش جلوگیری کند. در فصل سرما، کفش‌های چرمی طبیعی به علت گرمای موجود در پوست حیوانات گرمای پاهای شما را حفظ می‌کنند و اجازه نفوذ سرما به داخل کفش را نمیدهند. کفش چرمی در صورت تمایل قابل تعمیر میباشد. کفش های چرمی اصل دوام و ماندگاری بیشتری دارند و کمتر از مواد مصنوعی فاسد می‌شوند، تخمین زده می شود که حداقل 4 سال طول عمر مفید دارند.

 

چرم مصنوعی چیست؟

حقیقتا چرم مصنوعی بسیار شبیه چرم واقعی میباشد، ظاهر و بافتی شبیه به چرم طبیعی دارد و قابلیت رنگ ‌شدن را دارند. چرم مصنوعی به دلیل قیمت ارزان اغلب به عنوان جایگزینی برای چرم واقعی استفاده می‌شود و برای به دست آوردن چرم مصنوعی نیازی به کشتن حیوانات نیست و اکثر افراد گیاه خوار یا وگن از محصولات چرم مصنوعی استفاده میکنند. اما چرم های مصنوعی را از نظر کیفیت هیچگاه نمیتوان با چرم طبیعی مقایسه کرد و چرم های طبیعی همیشه در صدر فروش و کیفیت قرار دارند.

آیا چرم مصنوعی خوب است؟

چرم مصنوعی بسته به نحوه استفاده از آن و آنچه از آن ساخته می‌شود خوب و بد دارد. به عنوان مثال، یک کیف پول برای استفاده روزمره ممکن است فقط 6 ماه تا 1 سال دوام داشته باشد ، قبل از اینکه پوسیده ، ترک خورده، فرسوده و به طور کلی غیرقابل استفاده شود. در حالی که یک کیف پول چرم طبیعی ممکن است 10 تا 20 سال دوام داشته باشد، تنها فقط با مراقبت ها و نگهداری اولیه، قبل از اینکه بسیار فرسوده شود! در این صورت، چرم‌های مصنوعی برای استفاده مستمر گزینه‌ی  خوبی نیستند که برای مدت طولانی یا چندین سال بتوانند استفاده شوند. بنابراین به طور کلی، اثربخشی آن بستگی به شرایط و استفاده آن دارد. همچنین، این ماده به طور کلی از نظر قیمت بسیار کمتر از چرم طبیعی میباشد. بنابراین، بسته به نیاز هر فرد، هزینه کمتر و خواص مواد ممکن است آن را به یک انتخاب خوب تبدیل کند.

تفاوت بین چرم مصنوعی و اصل

برای جلوگیری از گمراهی در آینده هنگام انتخاب نوع چرم، روش‌هایی را به شما میگوییم که به شما در تشخیص و تفاوت چرم طبیعی از مصنوعی و شناسایی چرم طبیعی و مصنوعی کمک می کند:

قیمت: چرم طبیعی معمولاً گرانتر است به دلیل که قبل از رسیدن پوست حیوانات به محصول نهایی فرآیندهای بسیار زیادی را طی میشود تا پوست حیوانات دباغی شده رنگ بخورد و طی پروسه ای تبدیل به یک محصول چرمی بشود . چرم طبیعی نمک می‌خورد و با مواد شیمیایی و ضدعفونی می‌شود تا گواهی‌های بهداشتی برای تولیدات، واردات و صادرات داشته باشد. همانطور که انتظار می‌رود زمان و هزینه بیشتری می‌طلبد و به همین دلیل گرانتر میباشد.

بافت: چرم اصل به این علت شناخته می‌شود که معمولاً سطحی صاف و نرم و منعطف دارد، بر خلاف چرم مصنوعی که معمولاً سفت است، در ضمن اگر چرم طبیعی را در دستتان مچاله کنید بعد از رها کردن به حالت قبل برمیگردد ولی چرم مصنوعی بعد از مچاله کردن چروک میشود. چرم طبیعی با لمس می‌تواند گرما را به شما منتقل کند در حالی که چرم مصنوعی احساس سردی  و بی روحی را به شما انتقال می‌دهد به دلیل اینکه چرم طبیعی از پوست حیوانات درست شده و با لمس آن گرما را به شما انتقال میدهد. علاوه بر این، چرم قابلیت ارتجاعی و انعطاف بهتر و بیشتری نسبت به چرم مصنوعی دارد، زیرا اگر سطح چرم طبیعی را با انگشت فشار دهیم متوجه چین و چروک‌های کوچکی می‌شویم که به طور طبیعی از بین می‌روند که در مورد چرم مصنوعی این اتفاق نمی‌افتد.

بو: یکی از تفاوت چرم طبیعی از مصنوعی این است که بوی چرم مصنوعی بوی پلاستیک است به دلیل اینکه چرم مصنوعی از مواد شیمیایی و پلاستیکی ساخته شده اما بوی چرم طبیعی بسیار متفاوت است و بویی شبیه بوی چربی بدن حیوانات را دارد.

هنگام سوزاندن: اگرچه امتحان آن در فروشگاه غیر ممکن است اما در هنگام سوزاندن چرم می‌توانید تشخیص دهید که محصول شما چه نوع چرمی است. چرم مصنوعی با قرار گرفتن در معرض شعله مشتعل میشود و میسوزد و بوی پلاستیک و نفت سوخته شده از خود میدهد اما چرم طبیعی هیچگاه مشتعل نمیشود و در صورت حرارت دیدن بوی موی کز خورده میدهد.

ظاهر: چرم معمولی را می‌توان با دیدن بافت و منافذ چرم تشخیص داد که بسیار متفاوت از چرم مصنوعی میباشد. در صورت امکان چرم را برگردانید و متوجه شوید که در پشت آن چرم جیر و حالت موکتی است. اگر پشت آن جیر وجود داشته باشد، مطمئناً چرم واقعی است. در برخی از محصولات چرم آستری توسط کارخانه داخل چرم دوخته می‌شود، به طور مثال اگر داخل کیف مثلاً چرم آستری داشته باشد نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم.


نتیجه گیری

برای افزایش مهارت‌های خود در تشخیص چرم مصنوعی در مقابل چرم واقعی، زمانی را صرف شناسایی چرم طبیعی و مصنوعی چرم‌هایی کنید که می‌دانید تقلبی هستند و چرم‌هایی را که می‌دانید اصل هستند. با تمرین می‌توانید ببینید که آیا قطعه‌ای که می‌خرید واقعاً ارزش دارد یا خیر. در پایان، وقتی یاد بگیرید چرم واقعی و تقلبی را تشخیص دهید، از پول و دردسر زیادی برای مراقبت از چرم صرفه جویی خواهید کرد .

روش های بسیار زیادی برای تشخیص چرم اصل از تقلبی و شناسایی چرم طبیعی و مصنوعی وجود دارد که طی پست های آینده به آن میپردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *